- BRACHYCEFALICKÁ (KRÁTKOLEBÁ) PLEMENA -

Každé plemeno je definováno specifickou kombinací znaků morfologických, způsobem chování a barvou srsti. Tak byla vyšlechtěna plemena s krátkou a širokou lebkou. Mnoho těchto plemen bylo původně vyšlechtěno pro boj na základě úvahy, že tento tvar hlavy se nejvíce hodí pro boj kousáním.

Brachycefalická znamená krátkolebá. Slovo brachys - znamená v řečtině krátký, a -cephalos hlava nebo lebka.

Boxer a bostonský teriér jsou brachycefalická (krátkolebá) plemena. Toto zařazení se provádí na základě tzv. cefalického indexu či lebečního indexu. Lebeční index se vypočítá tak, že srovnáme šířku lebky s délkou lebky. Toto měření tedy nezahrnuje čenich ani tváře. U brachycefalických plemen je lebka relativně široká a krátká (typicky šířka činí nejméně 80% délky) a lebeční (cefalický) index je nad 80. Lebeční index je znakem dědičným. Brachycefaličtí psi mají normální dolní čelist, která je proporcionální k velikosti těla, a zkrácenou horní čelist.

Na základě křížení mezi plemeny se ukázalo, že brachycefalie se dědí semi-dominantně. Konkrétní gen, který odpovídá za brachycefalii není dosud znám. Z dosavadních genetických prací se však uvažuje o genech THBS2 (thrombospondin) a SMOC-2 , které se nacházejí na 1 psím chromosomu.

Brachycefalie je spojena s řadou zdravotních problémů. Mezi tyto patří abnormality dýchacích cest (brachycefalický syndrom), rozštěpy patra a pysku, problémy se zuby a plynatostí.

MVDr. Roman Kvapil